Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.27.2021.1.ASY
opodatkowania transakcji sprzedaży udziału wynoszącego ½ w nieruchomości
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 8 stycznia 2021 r. (data wpływu 11 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży udziału wynoszącego ½ w nieruchomości o numerze …– jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 stycznia 2021 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży udziału wynoszącego ½ w nieruchomości o numerze ….
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 13 września 2013 r. Wnioskodawczyni … nabyła działkę o numerze ….. Nieruchomość nabyta została w wyniku umowy sprzedaży przez osobę prywatną, a przy jej zakupie Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Zgodnie z obowiązującym na dzień zakupu MPZP nieruchomość oznaczona symbolami K19UMN (Tereny zabudowy usługowej z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej) i K22U (Tereny usług komercyjnych). Nabyta zgodnie z aktem notarialnym, bez związku z prowadzoną wtedy przez Wnioskodawczynię działalnością gospodarczą i poza jej zakresem. Nabyta do majątku osobistego (wtedy stan cywilny Wnioskodawczyni - panna) na użytek prywatny - Wnioskodawczyni miała na tamten czas w planach przyszłościowych budowę małego ekonomicznego budynku mieszkalnego na potrzeby osoby żyjącej w pojedynkę. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów nieruchomość określona symbolem RIVb - co oznacza grunty orne. W momencie zakupu działka użytkowana była jako tereny uprawne przez osobę trzecią. W dniu 27 września 2013 r. dla zachowania terenu w dobrym stanie do czasu rozpoczęcia realizacji swoich planów, Wnioskodawczyni odpłatnie, za kwotę 200 zł brutto wydzierżawiła nieruchomość na użytek rolniczy na okres jednego roku. W kolejnych latach, aż do 2020 roku nieruchomość była wydzierżawiana na użytek rolniczy, jednak już nie odpłatnie, ponieważ Wnioskodawczyni w dalszym ciągu nie podejmowała żadnych działań związanych z budową, a zależało jej na dobrym utrzymaniu terenu. Gdyby pole nie było uprawiane, mogłoby to skutkować zasianiem chwastów, a działałoby to także na szkodę sąsiadów, posiadających otaczające nieruchomość tereny rolnicze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty