Jakie zmiany w zakresie uprawnień rodzicielskich pracowników-innych członków rodziny będą obowiązywać od 7 września 2019 r.
Pracownicy będący innymi niż rodzice najbliższymi członkami rodziny dziecka, korzystający z urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego na to dziecko, zostaną objęci szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy. Uzyskają oni również inne uprawnienia analogiczne do przysługujących pracownikom-ojcom wychowującym dziecko, korzystającym z tych urlopów. Takie zmiany wprowadza tzw. prezydencka nowelizacja Kodeksu pracy. Wejdzie ona w życie 7 września 2019 r.
Celem omawianej nowelizacji było zrównanie sytuacji pracownika-ojca wychowującego dziecko i pracownika-innego członka najbliższej rodziny w okresie korzystania z części urlopu macierzyńskiego albo urlopu rodzicielskiego lub jego części.
Kim jest pracownik-inny członek najbliższej rodziny
Przez pojęcie „pracownik-inny członek najbliższej rodziny” należy rozumieć będącego pracownikiem, innego niż pracownik-ojciec wychowujący dziecko, członka najbliższej rodziny, o którym mowa w art. 29 ust. 5 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (art. 1751 pkt 3 Kodeksu pracy).
Natomiast ze względu na trudności w określeniu innego członka najbliższej rodziny należy uznać, że przez to pojęcie rozumiemy osobę, która pozostaje z matką dziecka w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa, a także małżeństwa. W stosunku pokrewieństwa wobec matki dziecka pozostają np. jej ojciec i matka, dziadek i babcia, jej brat i siostra. Natomiast matka dziecka pozostaje w stosunku powinowactwa z rodziną męża. Zatem dla matki dziecka powinowatymi będą np. teść i teściowa, dziadkowie męża, brat i siostra męża. Stosunek powinowactwa nie ustaje w razie śmierci męża matki dziecka. Wymienione osoby, jeżeli wyrażą taką wolę, powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu uprawnienia do części urlopu macierzyńskiego (części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego), a także urlopu rodzicielskiego albo jego części w pierwszej kolejności ze względu na więzi prawne i naturalne poczucie bliskości w tak określonym kręgu rodzinnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty