04.07.2017 Kadry i płace

Jak skonstruować umowę o pracę, aby zabezpieczyć interesy pracodawcy

Sporządzając umowę o pracę pracodawca powinien zawrzeć w niej przede wszystkim wszystkie wymagane elementy, takie jak: strony umowy, rodzaj umowy, data jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. Ponadto aby zabezpieczyć swoje interesy ekonomiczne, gospodarcze i wizerunkowe, powinien zamieścić w umowie o pracę regulacje dotyczące np. poufności informacji, zakazu konkurencji czy praw autorskich. 

Przez nawiązanie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez tego pracodawcę. Pracodawca natomiast zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 Kodeksu pracy).

Pisemna forma zawarcia umowy o pracę

W pierwszej kolejności pracodawca powinien zadbać o pisemne zawarcie umowy o pracę przed przystąpieniem pracownika do wykonywania pracy. Jest to istotne w celu dochodzenia ewentualnych roszczeń odszkodowawczych czy dyscyplinarnych wobec pracownika w przypadku nieprzystąpienia do wykonywania pracy w umówionym terminie.

Przykład

Pracodawca podpisał z pracownikiem umowę o pracę 28 czerwca 2017 r. Na jej podstawie 3 lipca 2017 r. pracownik miał rozpocząć wykonywanie pracy na stanowisku montera w zakładzie produkcyjnym. Pracownik nie stawił się do pracy 3 lipca br. Poinformował pracodawcę, że znalazł lepszą pracę i nie jest już zainteresowany jego ofertą. W takiej sytuacji pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika i dochodzić odszkodowania w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia. W przypadku braku pisemnej umowy sytuacja dowodowa pracodawcy byłaby znacznie trudniejsza. Ewentualne roszczenia mogłyby się ograniczać do naprawienia szkody na zasadach ogólnych, co mogłoby być trudne do wykazania.

 

Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza mu na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków (art. 29 § 2 Kodeksu pracy). 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne