11.06.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.180.2019.2.KO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.180.2019.2.KO

skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2019 r. (data wpływu 8 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni wraz z mężem są na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej właścicielami nieruchomości, tj. działki stanowiących grunty orne nr 317/1, dla której prowadzona jest KW. Nieruchomość została nabyta w drodze darowizny na podstawie aktu notarialnego z dnia 14 listopada 2006 r., Repertorium A, przy czym 1/8 Wnioskodawczyni nabyła poprzez dziedziczenie postanowienie Sądu o nabyciu spadku z dnia 22 sierpnia 2005 r.

Rada Gminy uchwałą z dnia 11 czerwca 2010 r., uchwaliła miejscowy plan zagospodarowana przestrzennego i zgodnie z nim grunty rolne m.in. działka rolna o nr 317/1 (o pow. 1,0000 ha) uzyskała przeznaczenie: podstawowe (produkcja, przemysł, logistyka, składy); przeznaczenie dopuszczalne (usługi, gospodarka odpadami, infrastruktura techniczna). Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nastąpiło bez udziału (wniosku) Wnioskodawczyni i w dalszym ciągu reguluje Ona podatek rolny od posiadanej nieruchomości (włącznie z 2019 r.).

Działka nr 317/1 nie jest przedmiotem najmu, czy dzierżawy, jest uprawiana jako grunt rolny (wykorzystywana do celów osobistych), nie znajdują się na niej budynki, czy budowle. W przeszłości działka nie była przez Wnioskodawczynię dzielona, ani łączona, nie jest ogrodzona ani uzbrojona. Wnioskodawczyni nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i nie planuje takiej prowadzić. Jest rolnikiem ryczałtowym i prowadzi działalność rolniczą polegającą na produkcji roślinnej. Wnioskodawczyni nie planuje także kupować nieruchomości w celu ich odsprzedaży. Do tej pory Wnioskodawczyni żadnej działki nie sprzedawała. Mąż Wnioskodawczyni zaś prowadzi działalność gospodarczą w zakresie stolarstwa, produkcji mebli i jest zarejestrowanym przedsiębiorcą w CEIDG i nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Działka nie jest wykorzystywana do prowadzenia przez męża Wnioskodawczyni działalności gospodarczej. Działkę nr 317/1 Wnioskodawczyni nabyła poprzez dziedziczenie i darowiznę, nie przysługiwało Jej prawo do odliczenia VAT i nie nastąpiło to w ramach czynności opodatkowanych VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne