Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2018, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.408.2018.2.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.408.2018.2.AP
Stawka podatku VAT dla dostawy miejsca postojowego znajdującego się w częściach wspólnych budynku, w którym znajduje się nabywany lokal mieszkalny.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2018 r. (data wpływu 27 lipca 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 września 2018 r. (data wpływu 25 września 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy miejsca postojowego znajdującego się w częściach wspólnych budynku, w którym znajduje się nabywany lokal mieszkalny jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy miejsca postojowego znajdującego się w częściach wspólnych budynku, w którym znajduje się nabywany lokal mieszkalny. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 25 września 2018 r., poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz własnego stanowiska.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT oraz prowadzi działalność deweloperską.
W dniu 13 czerwca 2018 r. Prezydent Miasta wydał ostateczne pozwolenie na budowę, zatwierdzające projekt budowlany budynku wielomieszkaniowego z lokalami usługowymi na parterze i parkingiem podziemnym.
W ramach powyższego przedsięwzięcia deweloperskiego Spółka zamierza zbywać wyżej wymienione samodzielne lokale mieszkalne i usługowe w zależności od przepisów na podstawie umów deweloperskich lub przedwstępnych, a finalnie przenoszących własność.
Poza samodzielnymi lokalami Spółka zamierza zbywać również w zależności od potrzeb i oczekiwań nabywców miejsca postojowe (w hali garażowej w budynku), które będą elementem nieruchomości wspólnej (w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali), dokonując podziału quoad usum, a zatem będą stanowiły część wspólną nieruchomości, a nabywca lokalu otrzyma ewentualne prawo do wyłącznego korzystania z określonego jednego lub więcej miejsc postojowych. Prawo to zostanie ujawnione w księdze wieczystej nieruchomości gruntowej. Konsekwencją tego będzie brak możliwości odrębnego obrotu miejsc postojowych niezależnie od lokalu, gdyż będzie zbywane w jednej umowie razem z lokalem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty