Interpretacja indywidualna z dnia 12.04.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.121.2018.3.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.121.2018.3.AK
Czy Wnioskodawczyni najem na krótki okres jako osoba fizyczna nieprowadząca pozarolniczej działalności gospodarczej, osiągająca przychody z tytułu najmu może jak dotychczas przy najmie długoterminowym rozliczać przychody zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5% dla przychodów do 100 000 zł zgodnie z art. 2 ust 1a i art. 12 ust. 1 pkt 3a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2018 r. (data wpływu 2 marca 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 marca 2018 r. (data wpływu 29 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
We wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Pozostaje w związku małżeńskim ze wspólnością majątkową. Wnioskodawczyni zajmuje się prowadzeniem domu/wychowywaniem dzieci, aktywnie udziela się społecznie jako wolontariusz. Mąż Wnioskodawczyni pracuje na zagranicznych jednostkach pływających i przychody z tytułu wykonywania tej pracy są głównym źródłem utrzymania Rodziny. Poza tym potencjalnym źródłem dochodu są lokaty i fundusze inwestycyjne. Ostatnim źródłem jest dochód z tytułu najmu własnych lokali mieszkalnych. Wnioskodawczyni wskazuje, że nabycie ich nastąpiło za środki wspólne w okresie trwania związku małżeńskiego. Dochody z tego źródła są niskie i drugorzędne w stosunku do głównego źródła utrzymania, ich wielkość nie pozwala na zaspokojenie niezbędnych potrzeb Rodziny. Do rozliczania przychodów z najmu mającego dotąd charakter długoterminowy Wnioskodawczyni wraz z mężem wybrali zasadę opodatkowania całości przychodów przez jednego z małżonków Wnioskodawczynię zgodnie z art. 2 us.t 1a i art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. stawką 8,5% do przychodów do 100 000 zł. Wnioskodawczyni podkreśla, że wynajmujący mieszkanie długoterminowo ma prawo wypowiedzenia umowy najmu i do czasu znalezienia nowego wynajmującego lokal przynosi straty zarówno najemcy jak i Skarbowi Państwa, gdyż w myśl przytoczonej ustawy, brak przychodu z tytułu najmu skutkuje brakiem konieczności odprowadzenia składki podatku. W lutym 2018 r. wystąpiła sposobność najmu lokalu po rozwiązaniu umowy długoterminowej, jednak wynajmujący był zainteresowany tylko najmem na krótki okres (kilka dni). Wnioskodawczyni podkreśla, że wraz z mężem podjęli najem na krótki termin nie rezygnując z poszukiwania lokatora na najem długoterminowy. W przyszłości w przypadku przedłużającej się przerwy w najmie długoterminowym Wnioskodawczyni wraz z mężem chcieliby zmniejszyć straty proponując najem na okresy kilku dni lub tygodni. Podkreśla, że niezmiennie priorytetowym pozostaje najem długoterminowy ze względu na brak czasu aby zajmować się przygotowaniem lokalu dla często zmieniających się wynajmujących.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty