Interpretacja indywidualna z dnia 07.03.2018, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.20.2018.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.20.2018.1.MK
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2018 r. (data wpływu 12 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni jest obywatelką Polski i polskim rezydentem, nie posiada innego obywatelstwa, jest też zameldowana według prawa polskiego w miejscu obecnego stałego zamieszkania. W dniu 2 lutego 2016 r. nastąpiło otwarcie spadku po ojcu Wnioskodawczyni. Przedmiotem dziedziczenia był udział w częściach łącznych (1/3) nieruchomości zabudowanej położonej na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, dla której niemiecki odpowiednik sądu rejonowego wydział ksiąg wieczystych (Sąd Rejonowy w ()) prowadzi księgę wieczystą. W dniu 9 czerwca 2016 r. Wnioskodawczyni otrzymała postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Wnioskodawczyni złożyła formularz wniosku o zwolnienie z opodatkowania nabytego w drodze spadku udziału w nieruchomości zarówno według prawa niemieckiego do niemieckiego Urzędu Skarbowego w D. jak i według prawa polskiego. Do polskiego Urzędu Skarbowego w O. formularz SD-ZD złożono 18 października 2016 r. Na skutek presji dwójki przyrodniego rodzeństwa, które posiada niemieckie obywatelstwo i rezydencję zdecydowała się na sprzedaż swojego udziału w odziedziczonej nieruchomości. W dniu 2 sierpnia 2017 r. nastąpiła sprzedaż ww. nieruchomości (akt notarialny z 2 sierpnia 2017). Wnioskodawczyni otrzymała umówioną cenę za sprzedaż swojego udziału. Niemiecki notariusz poinformował o konieczności zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości według prawa niemieckiego, a także powiadomił o transakcji Urząd Skarbowy w D. Sprawę złożenia odpowiednich deklaracji od sprzedaży nieruchomości według prawa niemieckiego i do niemieckich organów podatkowych Wnioskodawczyni powierzyła pełnomocnikowi uprawnionemu do występowania przed niemieckimi organami podatkowymi. Wnioskodawczyni sprzedała udział w nieruchomości niemieckiemu rezydentowi po wartości rynkowej, zgodnie z prawem niemieckim. W 2017 r. Wnioskodawczyni nie sprzedała innej nieruchomości. Sprzedana nieruchomość na terytorium Republiki Federalnej Niemiec zarówno na dzień spadkobrania, jak i na dzień sprzedaży, posiadała charakter mieszkalny, nie była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast odpłatne zbycie nabytego w spadku udziału w nieruchomości nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej. Aktualnie Wnioskodawczyni nie posiada źródeł dochodu wg ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i pozostaje na utrzymaniu swojego małżonka. Dotychczas Wnioskodawczyni rozliczała podatek dochodowy od osób fizycznych korzystając z możliwości wspólnego opodatkowania podatkiem dochodowym małżonków formularz PIT-37.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty