Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2018, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.463.2017.1.KS1, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.463.2017.1.KS1
w zakresie skutków podatkowych częściowego obniżenia wkładu w spółce komandytowej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2017 r. (data wpływu12 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych częściowego obniżenia wkładu w spółce komandytowej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych częściowego obniżenia wkładu w spółce komandytowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca jest komandytariuszem w spółce komandytowej. Główny przedmiot działalności spółki komandytowej obejmuje m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, realizacje projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi.
Majątek spółki komandytowej obejmuje zasadniczo nieruchomości, ale także inne składniki majątkowe, w tym m.in. udziały w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium RP, które nie są związane z głównym przedmiotem działalności.
Obecnie wszyscy wspólnicy rozważają możliwość obniżenia swojego udziału kapitałowego w spółce komandytowej, o określoną proporcjonalnie wartość, zgodnie z przepisami KSH. Udział kapitałowy w spółce osobowej rozumiany jest jako procentowy udział każdego wspólnika z majątku tej spółki, wynikający ze stosunku wniesionych wkładów do spółki komandytowej. Zwrot wspólnikom przypadającego na nich udziału kapitałowego nastąpiłby w formie niepieniężnej, poprzez przeniesienie na nich udziałów spółki kapitałowej stanowiących składnik majątku spółki komandytowej, których wartość odpowiadałaby przyjętej wartości obniżenia udziału kapitałowego wspólników. Każdy ze wszystkich wspólników, w tym Wnioskodawca, otrzymałby proporcjonalnie przypadającą na niego (zgodnie z jego udziałem kapitałowym) liczbę udziałów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty