10.01.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2018, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.490.2017.2.NF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.490.2017.2.NF

Podatek od towarów i usług w zakresie fakturowania dokonywanych transakcji i rozliczenia podatku należnego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2017 r. (data wpływu 3 października 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 grudnia 2017 r. (data wpływu 22 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie fakturowania dokonywanych transakcji i rozliczenia podatku należnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie fakturowania dokonywanych transakcji i rozliczenia podatku należnego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 18 grudnia 2017 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej: Wnioskodawca) sprzedaje towary takie jak, np. surowce chemiczne za pośrednictwem sklepu internetowego. Nabywca wybiera na stronie internetowej Spółki towar, którego zakupem jest zainteresowany a następnie uiszcza na rachunek Spółki płatność za ten towar. Spółka otrzymuje tę płatność przed dostarczeniem towaru nabywcy. W tym kontekście możliwe są następujące sytuacje:

  • Sytuacja 1
    Otrzymana przez Spółkę płatność opiewa dokładnie na wartość dostarczanego towaru, zaś sama dostawa towarów ma miejsce nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Spółka otrzymuje płatność.
  • Sytuacja 2Otrzymana przez Spółkę płatność jest wyższa od wartości dostarczanego towaru. Sytuacja taka jest powodowana faktem, że w odniesieniu do niektórych towarów, dokładna ilość a zatem i wartość dostarczanego towaru nie jest znana aż do momentu gdy towar zostanie załadowany na środek transportu i zważony; w takich przypadkach kwota uiszczona przed dostawą jest kalkulowana na podstawie szacunkowej ilości towaru jaka powinna zostać załadowana na środek transportu. Może się jednak zdarzyć, że ilość szacunkowa jest wyższa od faktycznie załadowanej. W takiej sytuacji Spółka zwraca nabywcy różnicę pomiędzy otrzymaną płatnością a faktyczną wartością dostawy. Zwrot taki ma miejsce po dostawie towarów, ale nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Spółka otrzymuje płatność.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne