20.10.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.10.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.265.2017.1.WM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.265.2017.1.WM

Jak ustalić dochód ze sprzedaży sprzętu rolniczego?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2017 r. (data wpływu 6 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży rzeczy ruchomych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży rzeczy ruchomych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Ponadto posiada status rolnika i prowadzi również działalność rolniczą. Na potrzeby działalności rolniczej Wnioskodawca nabył traktor, siewnik, agregat uprawowy, rozrzutnik obornika, przyczepę rolniczą oraz samochód dostawczy pick up, które zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych w działalności rolniczej (w konsekwencji odpisy amortyzacyjne nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu w działalności gospodarczej Wnioskodawcy). Wskazania wymaga również, że ww. sprzęt rolniczy był wykorzystywany głównie na potrzeby własnej działalności rolniczej, a dodatkowo również w prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy polegającej na świadczeniu usług na rzecz innych rolników. W 2017 r. Wnioskodawca sprzedał ww. sprzęt rolniczy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Jak ustalić dochód ze sprzedaży sprzętu rolniczego?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej u.p.d.o.f.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Natomiast jak wskazuje ust. 2 ww. przepisu działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne