20.06.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.06.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.113.2017.1.DP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.113.2017.1.DP

Czy określenie wartości początkowej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i wartości początkowej lokalu po dokonanym przekształceniu według wartości rynkowej na podstawie Wyceny jest prawidłowe?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2017 r. (data wpływu 5 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnej i prawnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnej i prawnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w dniu 27 listopada 2003 r. na podstawie aktu notarialnego nabyła wraz z mężem do wspólności majątkowej małżeńskiej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 20 kwietnia 2017 r. na podstawie aktu notarialnego ustanowiona została odrębna własność przedmiotowego lokalu i przeniesiona na rzecz Wnioskodawczyni i jej męża (dalej: lokal).

Do października 2016 r. lokal był użytkowany na cele prywatne i w całości miał charakter mieszkalny. Od miesiąca października 2016 r. przedmiotowy lokal został wynajęty, a przychód z najmu lokalu rozliczany był ryczałtem ewidencjonowanym w ramach najmu prywatnego. Od stycznia 2017 r. lokal wynajmowany jest w ramach prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej.

W momencie zakupu stan lokalu nie pozwalał na jego użytkowanie, gdyż wymagał kapitalnego remontu. W latach 2003 - 2016 przeprowadzone były liczne remonty polegające początkowo na całkowitym przebudowaniu lokalu, zburzeniu niektórych ścian, wymiany wszystkich instalacji, okien, drzwi, podłóg, przebudowaniu łazienki, kuchni, sypialni, a następnie na mniejszych remontach. Niestety, jako, że remonty lokalu były związane z jego użytkowaniem na własne cele mieszkaniowe a prace remontowe nie były wykonywane z myślą o jego późniejszym wykorzystywaniu do celów działalności gospodarczej Wnioskodawczyni nie posiada żadnych dokumentacji (faktur, rachunków) dotyczących przedmiotowych remontów. Wartość przeprowadzonych prac szacuje na kwotę około 300.000 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne