08.05.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2017, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.76.2017.1.DJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.76.2017.1.DJ

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2017 r. (data wpływu 19 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W związku z rozwiązaniem w dniu 29 lipca 2016 roku umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika (w trybie zwolnień grupowych), podatnik oprócz ustawowej odprawy, otrzymał od pracodawcy w dniu 1 sierpnia 2016 roku dodatkowe odszkodowanie w kwocie 58.500 złotych brutto, wynikające ze stażu pracy oraz 10.000 złotych brutto z tytułu wychowywania dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności na podstawie postanowień porozumienia z dnia 9 lutego 2016 roku, zawartego pomiędzy pracodawcą, a organizacjami związkowymi, zgodnie z treścią ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

W treści porozumienia wskazane zostało, że celem wypłaty powyższych odszkodowań jest (cyt. z par. 5 pkt 2 treści porozumienia): rekompensata za rozwiązanie umowy o pracę i zadośćuczynienie utracie gwarancji stałych dochodów.

Od wypłaconych odszkodowań został naliczony i pobrany podatek dochodowy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy mając na uwadze charakter świadczenia, a w szczególności fakt, że miało ono na celu funkcję kompensacyjną z typową dla odszkodowania cechą wyrównania poniesionej straty w związku z rozwiązaniem stosunku pracy i pozbawieniem źródła zarobkowania oraz przychodów z przyczyn nieleżących po stronie pracownika, zważywszy na to, że tryb wypłaty odszkodowania określony został w porozumieniu dotyczącym zwolnień grupowych zawartym pomiędzy pracodawcą i organizacjami związkowymi zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników oraz biorąc pod uwagę art. 21 § 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, słusznie naliczony i pobrany został podatek dochodowy od tego odszkodowania?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne