Interpretacja indywidualna z dnia 13.04.2016, sygn. IPPP1/4512-92/16-2/RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-92/16-2/RK
Zwolnienie od podatku zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2016 r. (data wpływu 5 lutego 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami jest prawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu 5 lutego 2016 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
C. Sp. z o.o. (dalej Spółka) jest użytkownikiem wieczystym działki gruntu i posadowionych na tej działce budynków.Użytkowanie wieczyste wraz z budynkami zostało nabyte na mocy aktu notarialnego 14 grudnia 2005 r. Przy nabyciu sprzedawca nie naliczył podatku VAT, Spółka nie otrzymała również jakiejkolwiek faktury VAT ze stawką zwolnioną od sprzedającego.
Na gruncie znajdują się trzy budynki:
- Pięciokondygnacyjny budynek biurowo-magazynowy,
- Jednokondygnacyjny budynek składowo-warsztatowy,
- Budynek niemieszkalny stanowiący do 2012 r. stację transformatorową, obecnie budynek użytkowy.
Wszystkie budynki były przedmiotem najmu w całości (całe powierzchnie budynków były wynajmowane), przy czym wynajem ten, w odniesieniu do wszystkich powierzchni budynków rozpoczął się ponad 2 lata temu i trwa nadal - dotyczy to powierzchni (lokali) w pięciokondygnacyjnym budynku biurowo-magazynowym, jak również jednokondygnacyjnym budynku składowo-warsztatowym oraz budynku niemieszkalnym stanowiącym do 2012 r. stację transformatorową (a obecnie budynek użytkowy). Całość powierzchni budynków była wynajmowana na cele użytkowe, Spółka naliczała należny podatek VAT od tego wynajmu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty