22.10.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2015, sygn. IPPB4/4511-939/15-2/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-939/15-2/IM

Czy kosztem uzyskania przychodu wspólnika spółki komandytowej, będzie wartość rynkowa nieruchomości z chwili wniesienia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2015 r. (data wpływu 27 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu wniesienia nieruchomości aportem do spółki osobowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu wniesienia nieruchomości aportem do spółki osobowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni posiada nieruchomość otrzymaną w drodze darowizny od swojej matki. Nie jest ona wpisana do ewidencji środków trwałych natomiast jest wykorzystywana do prowadzenia przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni zamierza założyć spółkę komandytową i w związku z tym wnieść do niej aportem przedmiotową nieruchomość.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

Czy kosztem uzyskania przychodu wspólnika spółki komandytowej, będzie wartość rynkowa nieruchomości z chwili wniesienia...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Podatnicy, którzy prowadzą, zgodnie z przepisami o rachunkowości, księgi rachunkowe są obowiązani do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a-22 m (art. 22n ust. 1 ww. ustawy). Wnioskodawczyni swojej nieruchomości nie wprowadziła do ewidencji środków trwałych, a jedynie ją wykorzystuje do działalności gospodarczej. Nie ma zatem podstawy, aby możliwe było kontynuowanie odliczeń w spółce, na podstawie wcześniej prowadzonej ewidencji. Nie można kontynuować rozliczenia, którego nigdy nie było.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne