27.07.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.07.2015, sygn. IPPB4/4511-591/15-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-591/15-2/MS

Faktu bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, w przypadku zbycia udziału w nieruchomości na podstawie umowy renty odpłatnej, winien być liczony od końca 1999 r., jeżeli wielkość udziałów Wnioskodawczyni w nieruchomości nie zmieniała się od tej daty. Zatem, jako że od momentu nabycia udziałów w nieruchomości, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym to nabycie nastąpiło do dnia zbycia w wyniku umowy renty odpłatnej upłynęło ponad pięć lat, to świadczenie otrzymywane przez Wnioskodawczynię tytułem renty w zamian za odpłatne zbycie nieruchomości nie będzie stanowić dla Wnioskodawczyni źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2015 r. (data wpływu 15 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Do stycznia 2015 roku Wnioskodawczyni była współwłaścicielką, w udziale wynoszącym 1/2 zabudowanej nieruchomości, zwanej dalej Nieruchomością. Udział wynoszący 1/2 w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz we w własności budynku Wnioskodawczyni nabyła, będąc panną, w marcu 1999 roku w drodze darowizny od swoich rodziców. Na podstawie ostatecznej decyzji Burmistrza Gminy z marca 2000 roku prawo użytkowania wieczystego działki zostało przekształcone w prawo własności. Nieruchomość stanowi majątek odrębny Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni jest zamężna, ale umów małżeńskich rozszerzających wspólność ustawową z mężem, obywatelem polskim, nie zawierała. W styczniu 2015 roku, tj. po upływie 14 lat licząc od końca roku w, którym nastąpiło nabycie przez Wnioskodawczynię udziału w Nieruchomości, Wnioskodawczyni zawarła umowę renty odpłatnej. Na mocy przedmiotowej umowy własność udziału w wysokości 1/2 w Nieruchomości została przeniesiona na nabywców, w osobach brata Wnioskodawczyni oraz jego małżonki, którzy udział w Nieruchomości nabyli na zasadach wspólności ustawowej, w zamian za rentę w wysokości 2.000 złotych miesięcznie płatną na rzecz Wnioskodawczyni przez okres lat dwudziestu. Renta podlega corocznej waloryzacji dokonywanej w oparciu o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok ubiegły ogłoszony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne