03.07.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2014, sygn. IBPBI/1/415-482/14/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-482/14/KB

opodatkowanie odszkodowania od Skarbu Państwa

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 9 kwietnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 14 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie konieczności opodatkowania tym podatkiem odszkodowania otrzymanego od Skarbu Państwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności opodatkowania tym podatkiem odszkodowania otrzymanego od Skarbu Państwa.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W latach 2004-2005 Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą polegającą na produkcji oraz sprzedaży oleju rzepakowego zimno tłoczonego jadalnego z przeznaczeniem na cele techniczne o symbolu PKWiU 15.41.12-60.11. Do sprzedawanego oleju stosował stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%. W wyniku uzyskanej interpretacji indywidualnej od naczelnika urzędu skarbowego stwierdzającej, że właściwa stawka podatku przy sprzedaży oleju rzepakowego zimno tłoczonego jadalnego o symbolu PKWiU 15.41.12-60.11 z przeznaczeniem na cele techniczne wynosi 22%, Wnioskodawca dokonał korekty zastosowanej stawki podatku, podwyższając należny podatek VAT i zadeklarował wyższe Zobowiązanie podatkowe, niż wynikało to z pierwotnych rozliczeń. Wnioskodawca częściowo rozliczył swoje skorygowane zobowiązanie podatkowe. Równocześnie w stosunku do kolejnych dostaw stosował podatek należny w wysokości 22% przez co stał się niekonkurencyjny, gdyż inne podmioty stosowały stawkę 7%. Powyższa interpretacja organu podatkowego została uznana przez organ drugiej instancji za błędną. W wyniku powyższego oraz kolejnych działań Wnioskodawcy, naczelnik urzędu skarbowego wydał kolejną interpretację, w której uznano, że sprzedaż oleju rzepakowego jest opodatkowana stawką 7%. Wnioskodawca dokonał ponownie korekty swych zobowiązań podatkowych, zmniejszając należny podatek VAT, jednak odzyskanie nadpłaconego podatku, ze względu na obowiązujące przepisy zajmuje kilka miesięcy. W wyniku powyższych działań organów podatkowych, Wnioskodawca, ze względu na brak wolnych środków finansowych, nie był w stanie zrealizować długoterminowych kontraktów na dostawy oleju rzepakowego w wyniku czego poniósł szkodę w postaci rzeczywistej straty jak i utraconych korzyści. Wielokrotnie próbował zawrzeć ugodę ze Skarbem Państwa w zakresie wyrównania szkody, jednak bezskutecznie. Obecnie zamierza dochodzić naprawienia szkody od Skarbu Państwa na drodze sądowej. Wnioskodawca zakończył prowadzenie działalności gospodarczej 30 grudnia 2013 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne