13.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.06.2014, sygn. IBPBII/1/436-100/14/JP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-100/14/JP

a. Czy obciążenie hipoteczne na rzecz banku stanowi ciężar w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn?b. Jeżeli tak, to czy potrącanym ciężarem jest kwota hipoteki wpisanej w księdze wieczystej (dalej: hipoteka), czy też pozostała do spłaty kwota wierzytelności zabezpieczonej hipotecznie (dalej: wierzytelność 1), czy też kwota wierzytelności zabezpieczonej hipotecznie w momencie udzielenia kredytu (dalej: wierzytelność 2)?c. Czy powyższe potrącenie jest możliwe w sytuacji, jeżeli doszło już pomiędzy współwłaścicielami do przejęcia długu zabezpieczonego hipoteką przez Wnioskodawcę, tj. osobę nabywającą nieruchomość w wyniku zniesienia współwłasności?d. Czy w tym konkretnym przypadku, gdy zarówno kwota hipoteki, jak i wartość wierzytelności 1 i wierzytelności 2 przewyższa wartość nieruchomości, to podatek od spadków i darowizn będzie wynosił zero?e. Czy wobec faktu, że podstawę opodatkowania stanowi wartość ½ części nieruchomości, potrącany ciężar stanowi wartość odpowiednio całej czy połowy: hipoteki/wierzytelności 1/ wierzytelności 2?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 13 marca 2014 r. (data wpływu do Biura 18 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności nieruchomości zabezpieczonej hipoteką jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne