Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2014, sygn. IBPBI/1/415-127/14/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-127/14/AP
w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wskazanych we wniosku nieruchomości lokalowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z 30 stycznia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 3 lutego 2014 r.), uzupełnionym 18 kwietnia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wskazanych we wniosku nieruchomości lokalowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lutego 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wskazanych we wniosku nieruchomości lokalowych. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 9 kwietnia 2014 r. Znak: IBPBI/1/415-127/14/AP, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 18 kwietnia 2014 r.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W latach 2012 - 2013 Wnioskodawczyni sprzedała 5 lokali wyodrębnionych z jednej nieruchomości. Dwa z nich to lokale użytkowe, trzy pozostałe - mieszkalne. Całą nieruchomość stanowi działka zabudowana budynkiem mieszkalnym wielomieszkaniowym (kamienica). Budynek ten zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych zaliczony jest do PKOB 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach oraz wielomieszkaniowe (zgodnie bowiem z zasadami statystycznymi budynek, w którym powyżej 50% powierzchni stanowią lokale mieszkalne należy klasyfikować jako budynek mieszkalny). Z nieruchomości tej do grudnia 2012 r. tj. do sprzedaży pierwszego lokalu nie były wyodrębnione lokale. Nieruchomość tą Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem na zasadach majątkowej wspólności ustawowej, na podstawie umowy sprzedaży z 31 lipca 1995 r. W 2004 r. dokonano zniesienia współwłasności pomiędzy Wnioskodawczynią i jej mężem, w wyniku której na podstawie aktu notarialnego z 18 marca 2004 r. stała się jedynym właścicielem przedmiotowej nieruchomości. W jednym z mieszkań na drugim piętrze Wnioskodawczyni prowadziła przez pewien czas własne biuro projektowe. Mieszkanie to wprawdzie było wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej, ale nigdy nie była dokonana w urzędzie miasta zmiana sposobu użytkowania lokalu z mieszkalnego na użytkowy m.in. dlatego, że wymagałoby to odpowiednich inwestycji, aby dostosować lokal do obowiązujących przepisów dot. lokali użytkowych. Mieszkanie to było przez pewien okres wykazywane we wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej jako jedno z miejsc prowadzenia działalności. Później mieszkanie to zostało wykreślone jako miejsce prowadzenia działalności z ewidencji CEIDG co jest zgodne z aktualnym stanem faktycznym. Żadne z mieszkań ani lokali kamienicy nie były przyjęte jako środek trwały w działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawczynię, nie były one też amortyzowane. Sporadyczne przychody z najmu były rozliczane jako przychody z najmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą. Po śmierci męża w 2012 r. Wnioskodawczyni podjęła decyzję o sprzedaży kamienicy. Ponieważ nie znalazła nikogo, kto kupiłby całą nieruchomość postanowiła sprzedawać sukcesywnie poszczególne lokale. Do każdego lokalu uzyskała z Urzędu Miasta zaświadczenia o samodzielności, w którym wskazano czy dany lokal jest mieszkalny, czy niemieszkalny. Przy sprzedaży poszczególnych lokali ustanawiano ich odrębną własność. Pierwszy lokal - lokal niemieszkalny, użytkowy sprzedany został 21 grudnia 2012 r. Kolejne lokale mieszkalne i użytkowy 11 stycznia 2013 r. i 15 marca 2013 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty