Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2014, sygn. ILPP2/443-619/14-2/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-619/14-2/AD
Możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z 3 czerwca 2014 r. (data wpływu 4 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca wraz z małżonką na prawach wspólności majątkowej nabyli w 1997 r. prawo wieczystego użytkowania działki gruntu nr 17/4 obrVII AM2 w Z. wraz z wybudowanym na niej pawilonem handlowym, który wybudowany został przez nich w 1991 r. zgodnie z decyzjami i zezwoleniami wydanymi przez właściwe organy. Nabycia tego małżonkowie dokonali z majątku dorobkowego na podstawie aktu notarialnego. Sprzedaż ta nie była opodatkowana podatkiem VAT. Lokal ten małżonkowie wynajmują od 1998 r. z przerwami jako najem z majątku prywatnego i nie prowadzą działalności gospodarczej. Najem rozliczany jest w formie podatku zryczałtowanego a przychód z najmu w związku z osiąganym obrotem nie powodował obowiązku w podatku VAT. W tym roku małżonkowie chcą sprzedać prawo wieczystego użytkowania wraz z budynkiem. Sprzedaż ta nie będzie dostawą budynku w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata, ponadto przy budowie budynku nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę podatku naliczonego, a Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie budynku, od których przysługiwało by mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków ponieważ nakłady na ulepszenie budynku nie były ponoszone.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty