09.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2013, sygn. ITPP2/443-933/12/13-S/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-933/12/13-S/AP

Uznanie zespołu składników majątku za przedsiębiorstwo, wyłączenie z opodatkowania czynności sprzedaży przedsiębiorstwa oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia składników majątku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 14 maja 2013 r. sygn. akt I SA/Gd 293/13 (data wpływu prawomocnego wyroku: 29 lipca 2013 r.) stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2012 r. (data wpływu 1 sierpnia 2012 r.) uzupełnionym w dniu 5 listopada 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zespołu składników majątku za przedsiębiorstwo, wyłączenia z opodatkowania czynności sprzedaży przedsiębiorstwa oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia składników majątku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 5 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zespołu składników majątku za przedsiębiorstwo, wyłączenia z opodatkowania czynności sprzedaży przedsiębiorstwa oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia składników majątku.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 14 czerwca 2012 r. Spółka zawarła z osobą fizyczną (dalej: Sprzedający), prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, umowę przedwstępną sprzedaży przedsiębiorstwa (dalej: Umowa Przedwstępna). Przedmiotem Umowy Przedwstępnej jest zobowiązanie stron do zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa (dalej: Przedsiębiorstwo). Strony zawrą przyrzeczoną umowę sprzedaży Przedsiębiorstwa dopiero po spełnieniu wszystkich warunków zawieszających, które zostały określone w Umowie Przedwstępnej. Zarówno Spółka, jak i Sprzedający, są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Sprzedaż Przedsiębiorstwa obejmować będzie wszystkie materialne i niematerialne składniki majątkowe związane z działalnością Przedsiębiorstwa, w tym między innymi, ale nie wyłącznie:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne