18.05.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.05.2012, sygn. ITPB1/415-191/12/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-191/12/WM

1. Czy posiadając współwłasność, a nie wydzielony lokal, Wnioskodawczyni może odliczać koszty związane z amortyzacją?
2. Czy określenie wartości początkowej (udziału we współwłasności, a nie lokalu, czy budynku) na podstawie wskaźnika 988 zł za m² jest prawidłowe?
3. Czy stawka 1,5% wartości początkowej udziału we współwłasności dla potrzeb amortyzacji jest właściwa?
4. Czy sposób obliczania kosztu amortyzacji wskazany poniżej jest prawidłowy?
5. Czy sposób rozliczania się z US opisany poniżej jest właściwy (jeśli chodzi o rozliczenie roczne, przy maksymalnej kwocie przychodu 3091 zł i założeniach przytoczonych powyżej)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2012 r. (data wpływu 20 lutego 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 maja 2012 r. (data wpływu 14 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji budynku stanowiącego przedmiot współwłasności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji budynku stanowiącego przedmiot współwłasności.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni, jako jedna z testamentowych spadkobierców po stryju stała się współwłaścicielem nieruchomości. W dniu 7 sierpnia 2001 r., decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego stwierdzającą nieważność orzeczenia administracyjnego podjętego 29 września 1950 r. przez Prezydium Rady Narodowej, w którym odmówiono przeddekretowemu właścicielowi nieruchomości gruntowej (stryjowi) ustanowienia wieczystego użytkowania do całości gruntu z jednoczesnym przejęciem na własność Skarbu Państwa znajdującego się na tym gruncie budynku, otworzyła się droga do odzyskania nieruchomości przez spadkobierców. Niestety jeszcze przed wydaniem tej decyzji, z 16 lokali mieszkalnych z jakich składa się nieruchomość, 5 lokali zostało wykupionych od gminy przez ich najemców. Zatem w chwili obecnej współwłasność dotyczy 11 lokali mieszkalnych. Ich łączna powierzchnia użytkowa to 693,30 m². Dział spadku jeszcze nie nastąpił i lokale nie zostały wydzielone, każdy ze spadkobierców posiada jedynie współudział. W dniu 27 listopada 2008 r., na mocy protokołu przekazania podpisanego przez dotychczasowego właściciela nieruchomości oraz dotychczasowego zarządcę i administratora Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami oraz współwłaścicieli, doszło do przekazania nieruchomości. Niestety wraz z przekazaniem lokali, nie nastąpiło przekazanie gruntu i w chwili obecnej toczy się postępowanie administracyjne o ustanowienie wieczystego użytkowania gruntu, co wiąże się z niemożliwością wpisu współwłaścicieli do księgi wieczystej nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne