Interpretacja indywidualna z dnia 21.06.2011, sygn. IPPB1/415-307/11-2/JC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-307/11-2/JC
Wnioskodawca w wyniku dokonania sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej na rzecz osoby prawnej uzyska przychód z praw majątkowych. Spółka nabywająca jako płatnik będzie zobowiązana do pobrania, odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy do właściwego urzędu skarbowego i wystawienia dla podatnika PIT-u 11. Natomiast Wnioskodawca wykaże ten przychód w rozliczeniu rocznym. Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do sporządzenia wykazu składników majątku.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2011 r. (data wpływu 28 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży udziałów w spółce jawnej jest nieprawidłowe,
- obowiązku sporządzania wykazu składników majątku na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży udziałów w spółce jawnej i obowiązku sporządzania wykazu składników majątku na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawna.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca posiada 50 % udziałów w spółce jawnej, która jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, zgodnie z odrębnymi przepisami. Drugim wspólnikiem jest również osoba fizyczna, która posiada drugie 50% udziałów we wspomnianej spółce. W niedalekiej przyszłości Wnioskodawca i jego wspólnik zamierzają dokonać zbycia swoich udziałów w spółce, zgodnie z możliwością zawartą w art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm. - dalej zwany jako ksh), na rzecz dwóch osób prawnych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Sprzedaż nastąpi w ten sposób, iż zgodnie z zawartym porozumieniem Wnioskodawca zbywa swoje udziały na rzecz jednej osoby prawnej (sp. z o.o.), drugi wspólnik zbywa swoje udziały na rzecz drugiej osoby prawnej (sp. z o.o.). Każdy zbywa posiadane 50% udziałów w spółce jawnej. W efekcie końcowym dwie osoby prawne (sp. z o.o.) będą wyłącznymi wspólnikami spółki jawnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty