Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2011, sygn. IBPBII/1/415-37/11/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-37/11/BD
Czy kwota składki poniesiona przez Spółdzielnię na ubezpieczenia członków zarządu od odpowiedzialności cywilnej, stanowić będzie dla tych osób przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 17 stycznia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia opłaconej przez wnioskodawczynię składki na ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej do przychodu członków zarządu - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 stycznia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia opłaconej przez wnioskodawczynię składki na ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej do przychodu członków zarządu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni - Spółdzielnia Mieszkaniowa, jako osoba prawna, posiada zgodnie ze swoim statutem organ zarządzający, którym jest zarząd. Statut przewiduje skład zarządu w ilości od 3 do 5 osób, a o ilości członków zarządu decyduje rada nadzorcza w stosownej uchwale. Obecnie od 01 maja 2009r. w skład zarządu zostały powołane 4 osoby. W dniu 23 lipca 2010r. została zawarta przez Spółdzielnię umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków władz Spółdzielni Mieszkaniowej - jako wznowienie i kontynuacja poprzedniej umowy. Według tej umowy ubezpieczającym jest Spółdzielnia, a ubezpieczonymi według załącznika są 4 osoby - członkowie zarządu zaś przedmiotem ubezpieczenia jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej członków władz Spółdzielni. Suma ubezpieczenia ustalona została w jednej kwocie na cały zarząd (4 osoby). Ubezpieczenie zostało rozszerzone o ryzyko utraty dokumentów, ryzyko kar umownych a udział własny zniesiony. Stosowna składka została uiszczona na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeniowego w całości przez Spółdzielnię. Zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków władz Spółdzielni Mieszkaniowej poszkodowanym w rozumieniu tej umowy jest Spółdzielnia Mieszkaniowa. Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaci poszkodowanemu czyli Spółdzielni stosowne odszkodowanie z tytułu rzeczywistej szkody poniesionej przez Spółdzielnię na skutek działania lub zaniechania ubezpieczonych tj. imiennie wymienionych członków zarządu działających zawsze łącznie w dwie osoby. Wynika stąd, iż beneficjentem polisy ubezpieczeniowej jest Spółdzielnia Mieszkaniowa jako poszkodowany i jej będzie wypłacone odszkodowanie. W związku z tym członkowie zarządu, jako osoby ubezpieczone, nie otrzymują żadnego niepieniężnego świadczenia, które stanowiłoby przychód członków zarządu podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty