23.03.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.03.2011, sygn. ILPP2/443-44/11-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-44/11-2/JK

Opodatkowanie sprzedaży działek z majątku prywatnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 2 stycznia 2011 r. (data wpływu 7 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

We wrześniu 2007 r. Wnioskodawca wraz z żoną nabył działkę rolną o powierzchni 0,5057 ha w miejscowości X, gmina X. w gminie x nie było wówczas uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego. Minimalna wielkość działki rolnej wynosiła 0,3 ha. Wspólnie z żoną Zainteresowany postanowił kupić działkę celem wystąpienia na zasadach dobrego sąsiedztwa o pozwolenie na budowę domu. Zakup działki był dokonany do majątku prywatnego, w celu wybudowania na niej własnego domu. Do dnia dzisiejszego nie posiadają oni żadnego mieszkania i domu. Obecnie mieszkają przy rodzinie żony. w 2007 r. rozpoczęli starania o przekształcenie działki na cele budowlane. Nie było to jednak możliwe, gdyż działka nie jest uzbrojona w sieć wodociągową. z informacji jakie uzyskali w 2007 r., pozwolenie na wodę otrzymają po zbudowaniu przez gminę przepompowni, gdyż na jej terenie jest zbyt małe ciśnienie wody aby podłączyć kolejne domy. Wnioskodawca rozpoczął razem z żoną długotrwałe rozmowy z gminą i wodociągami w wyniku czego zostali oni zmuszeni do podpisania z gminą umowy, na mocy której zobowiązali się na własny koszt zbudować sieć wodociągową do granicy ich działki. Przedłużające się formalności w urzędzie skłoniły ich do odstąpienia od budowy domu w tym miejscu. Wpływ na to ma również fakt korzystania z opieki rodziców żony nad ich dziećmi, co w przypadku działki w O. stanowiłoby poważne utrudnienie z uwagi na odległość, która wynosi około 30 km. Wspólnie z żoną Zainteresowany postanowił zamieszkać bliżej rodziny i we wrześniu 2009 r. zakupił działkę budowlaną w odległości 1 km od obecnego miejsca zamieszkania. Planują budowę domu na tej działce, stąd podjęli oni decyzję o sprzedaży działki w O.. w sierpniu 2010 r. działka w O. została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem na cele budownictwa mieszkaniowego, jednorodzinnego. Zgodnie z ww. planem sugerowany jest podział działki Wnioskodawcy na 3 mniejsze. Działka jest w stanie niezmienionym od momentu zakupu, brak wody, prądu, nie została też podzielona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne