Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2011, sygn. ITPP1/443-657/11/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-657/11/MS
Czy opłaty za centralne ogrzewanie, usługi wodno-kanalizacyjne, energię elektryczną, ubezpieczenie oraz inne opłaty związane z użytkowaniem i eksploatacją obiektu stanowią obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług dzierżawy i są opodatkowane stawką właściwą dla dzierżawy, tj. stawką podstawową w wysokości 23%?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2011 r. (data wpływu 10 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 maja 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Powiat działający przez Starostwo Powiatowe wydzierżawia lokal, wraz z udziałem w częściach wspólnych dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Zgodnie z umową dzierżawy, dzierżawca płaci czynsz oraz zobowiązany został do ponoszenia opłat z tytułu: kosztów za centralne ogrzewanie, usługi wodno-kanalizacyjne, energię elektryczną, ubezpieczenie oraz inne opłaty związane z użytkowaniem i eksploatacją obiektu.
Dzierżawca uiszcza czynsz wraz z opłatami na podstawie faktur, wystawionych przez Powiat w terminie wskazanym na fakturze. Dzierżawiony lokal wchodzi w skład Wspólnoty Mieszkaniowej. Nabywcą mediów od zewnętrznych dostawców jest Wspólnota Mieszkaniowa, w skład której wchodzą poszczególni właściciele lokali mieszczących się w danej nieruchomości (w tym Powiat). W zakresie pokrycia kosztów utrzymania nieruchomości w części dotyczącej wyodrębnionych lokali, jak również w części związanej z nieruchomością wspólną Wspólnota nie może wystawić faktur VAT na rzecz członków Wspólnoty. Wspólnota obciąża Powiat na podstawie noty księgowej. Powiat nie ma możliwości w tym wypadku odliczenia VAT-u i refakturowania na dzierżawców kosztów wymienionych w umowie dzierżawy przy zastosowaniu tej samej stawki VAT, jaka istniała na pierwotnej fakturze pomimo, że cena odsprzedanej usługi nie zmienia się w stosunku do kosztu jej zakupu (Powiat nie dolicza marży przy wystawieniu faktury).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty