Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2009, sygn. ILPB1/415-214/09-2/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-214/09-2/IM
1. Czy wniesienie przez Wnioskodawcę do spółki jawnej aportu w postaci nieruchomości opisanych w stanie faktycznym nie będzie skutkować powstaniem przychodu Wnioskodawcy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?2. W jaki sposób ustalić koszty uzyskania przychodów przypadające na wnioskodawcę jako wspólnika spółki jawnej w razie dokonania przez spółkę jawną w przyszłości sprzedaży nieruchomości jakie zostaną wniesione wkładem do spółki jawnej, w części dotyczącej ceny sprzedaży poszczególnych nieruchomości?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2009 r. (data wpływu 13 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia aportu w postaci nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia aportu w postaci nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (zwany dalej Wnioskodawcą") jest wspólnikiem spółki jawnej (dalej zwana jako spółka jawna"). w związku z rozwojem spółki jawnej Wnioskodawca w niedalekiej przyszłości planuje podwyższenie swojego wkładu w spółce jawnej poprzez wniesienie na jej rzecz wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci prawa własności w niezabudowanych i zabudowanych nieruchomościach gruntowych oraz udziału w prawie własności w niezabudowanych i zabudowanych nieruchomościach gruntowych (dalej w pytaniu oraz stanowisku Wnioskodawcy zwane łącznie jako nieruchomości"). Wycena powyższych nieruchomości i udziałów w nieruchomościach wnoszonych do spółki jawnej zostałaby dokonana w księgach spółki jawnej po ich wartości rynkowej określonej w uchwale o wniesieniu wkładu do spółki jawnej przez wspólnika. w przyszłości możliwym jest, iż niniejsza spółka jawna będzie chciała dokonać sprzedaży przedmiotowych nieruchomości uzyskując z tego tytułu przychód.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty