Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2019 r., sygn. I GSK 256/17
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.) Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia WSA del. Arkadiusz Tomczak Protokolant Joanna Legieć po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 22 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Ke 615/16 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. w D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. Sp. z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. votum separatum
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 22 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Ke 615/16 oddalił skargę A. Spółki z o.o. z siedzibą w D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r., określił [...] zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w wysokości 11 403 zł z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki Mitsubishi L200.
Dyrektor Izby Celnej w K. decyzją z dnia [...] kwietnia 2013 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Jak uzasadnił, przeprowadzony w dniu 19 października 2012 r. dowód z oględzin pojazdu oraz dokumentacja fotograficzna wskazują, że zasadniczym przeznaczeniem spornego pojazdu zarówno w chwili wewnątrzwspólnotowego nabycia, tj. w momencie powstania obowiązku podatkowego jak i przeprowadzonego dowodu był przewóz osób.
Wyrokiem z 25 lipca 2013 r. sygn. akt I SA/Ke 375/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji.
W wyniku skargi kasacyjnej Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 15 września 2016 r. sygn. akt I GSK 340/16 uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia WSA w Kielcach. Stwierdził, że wadliwe było stanowisko Sądu I instancji, iż zobowiązanym do zapłaty podatku akcyzowego nie jest spółka cywilna A. W tej sytuacji zobowiązał do zbadania czy spółka cywilna A. winna być obciążona podatkiem akcyzowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty