Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2003 r., sygn. II SA 3979/02
Uzyskanie zgody na lokalizację pomieszczeń pracy poniżej poziomu terenu /w miejscu pozbawionym dostępu do światła dziennego/ nie wymaga dodatkowo zgody na stosowanie oświetlenia sztucznego w tych pomieszczeniach.
UZASADNIENIE
Okręgowy inspektor pracy w R. postanowieniem wydanym na podstawie art. 18[4] par. 1 Kodeksu pracy i art. 106 Kodeksu postępowania administracyjnego, po rozpatrzeniu wniosku spółki z o.o. "D." w L. o wyrażenie zgody na odstępstwo od stosowania oświetlenia dziennego w pomieszczeniach pracy, odmówił uwzględnienia wniosku. Główny inspektor pracy utrzymał zaskarżone postanowienie w mocy.
W uzasadnieniu postanowienia główny inspektor pracy stwierdził, że w myśl art. 214 par. 1 Kp pracodawca jest obowiązany zapewniać pomieszczenia pracy odpowiednie do rodzaju wykonywanych prac. Wymagania dotyczące zapewnienia oświetlenia dziennego pomieszczeń pracy zostały uregulowane przepisami par. 25 i par. 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy /Dz.U. nr 129 poz. 844/. Zgodnie z wymienionymi przepisami w pomieszczeniach stałej pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne, chyba że jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji. Niezależnie od oświetlenia dziennego w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie elektryczne o parametrach zgodnych z Polskimi Normami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty