Umowa o roboty budowlane - rozliczenie podatkowe

Umowy o roboty budowlane zawierają często różnego rodzaju klauzule mające zabezpieczyć interesy stron tych umów. W artykule znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące skutków podatkowych umieszczania takich klauzul w umowach o roboty budowlane. Odpowiedzi te poprzedza przypomnienie zasad opodatkowania i dokumentowania robót budowlanych.

Zasady opodatkowania i dokumentowania robót budowlanych

Wykonywanie robót budowlanych za wynagrodzeniem oznacza powstanie przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym oraz podlega opodatkowaniu VAT. Dla określenia skutków podatkowych w obu tych przypadkach istotne znaczenie ma najczęściej data wykonania robót budowlanych. Należy w związku z tym wskazać, że obecnie dominuje stanowisko, iż datę wykonania robót budowlanych dla celów VAT wyznacza faktyczny moment ich wykonania, a nie data ich odebrania (np. protokołem zdawczo-odbiorczym) przez nabywcę. Takie stanowisko potwierdza m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 kwietnia 2013 r., sygn. akt I FSK 943/12. Co ważne, tak samo wypowiada się fiskus (zob. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 lutego 2014 r., sygn. ITPP1/443-1180/13/BS, interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 maja 2014 r., sygn. IBPP2/443-98/14/IK, czy interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 czerwca 2014 r., sygn. IPTPP1/443-207/14-2/MW).

Mimo zmian wprowadzonych w tym zakresie w VAT, zdaniem organów podatkowych w podatku dochodowym moment wykonania usługi nadal określa się na podstawie dokumentów potwierdzających ich przyjęcie i wykonanie. Jednym z takich dokumentów może być protokół zdawczo-odbiorczy (patrz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 stycznia 2015 r., sygn. ITPB4/423-141/14/PST, oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 listopada 2014 r., sygn. IPPB5/423-787/14-2/MW).

Powstawanie przychodów z tytułu wykonywania robót budowlanych. Przychody ze świadczenia robót budowlanych, które nie są rozliczane w okresach rozliczeniowych, powstają w dacie wykonania usługi, nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności (zob. art. 12 ust. 3a updop oraz art. 14 ust. 1c updof). Przychody ze świadczenia robót budowlanych nie powstają jednak na skutek uregulowania należności (w tym udokumentowanego fakturą zaliczkową), jeżeli należność jest otrzymywana przed miesiącem wykonania tych robót (ze względu na brzmienie art. 12 ust. 4 pkt 1 updop oraz art. 14 ust. 3 pkt 1 updof).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne