02.07.2015 Kadry i płace

Kiedy pracodawca naraża się na spór z pracownikiem o dyskryminację płacową

Pracownik, występując z pozwem przeciwko pracodawcy o dyskryminację płacową, powinien wykazać fakt otrzymywania niższego wynagrodzenia. Powinien także wskazać naruszoną przez zatrudniającego zasadę przyznawania wynagrodzenia chronioną przez przepisy prawa pracy, która nie może być przyczyną różnicowania pensji (np. niepełnosprawność czy płeć). Następnie pracodawca powinien udowodnić, że dyskryminacja nie miała miejsca.

Stawką w procesie o dyskryminację płacową jest odszkodowanie wypłacane pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Dyskryminowany pracownik ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę; w 2015 r. - 1750 zł (art. 183d Kodeksu pracy).

W postępowaniu sądowym obowiązuje zasada, że dowód jest przeprowadzany przez powoda. W przypadku procesów o dyskryminację obowiązuje inna reguła. Tocząc spór z pracodawcą o dyskryminację płacową, pracownik jedynie uprawdopodabnia fakt dyskryminacji, a następnie pracodawca musi przeprowadzić dowód, że kierował się obiektywnymi powodami uzasadniającymi zróżnicowanie sytuacji płacowej pracowników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne