17.01.2015 Kadry i płace

Jakie znaczenie dla pracodawcy ma rozdzielność majątkowa pracownika

Sytuacja rodzinna i materialna pracownika w pewnym zakresie, np. ze względu na konieczność kierowania się kryterium socjalnym przy przyznawaniu świadczeń z zfśs lub ze środków obrotowych, może uzasadniać pozyskiwanie przez pracodawcę informacji o warunkach życiowych i materialnych zatrudnionego. Działania pracodawcy nie mogą jednak stanowić nieuzasadnionej ingerencji w sferę życia prywatnego pracownika.

Ustanowienie przez pracownika i jego małżonka rozdzielności majątkowej w pewnych okolicznościach może mieć znaczenie dla pracodawcy. Wówczas ewentualne pozyskiwanie przez niego informacji na ten temat jest dopuszczalne i prawnie uzasadnione.

Rozdzielność majątkowa a stosunek pracy

Swoboda pracodawcy w zakresie żądania danych od osób ubiegających się o zatrudnienie oraz pracowników została znacznie ograniczona do informacji wskazanych w art. 22 § 1-2 Kodeksu pracy, tj. m.in. dotyczących imienia i nazwiska, imion rodziców, daty urodzenia czy numeru PESEL. Zatem pracodawca może pozyskiwać wyłącznie te dane, których posiadanie jest niezbędne do realizacji samego zatrudnienia lub procesów z nim związanych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne