Czy nowe przepisy o elastycznym czasie pracy można stosować dla pracowników sfery budżetowej

Od 23 sierpnia 2013 r. zostały znacznie uelastycznione dotychczasowe rozwiązania dotyczące czasu pracy. Będą z nich mogli skorzystać pracodawcy, których pracownicy podlegają przepisom o czasie pracy zawartym w Kodeksie pracy lub w innych ustawach, które jednak w związku z niepełną regulacją w tym zakresie odwołują się do Kodeksu pracy.

Stosowanie elastycznych przepisów o czasie pracy nie będzie możliwe w stosunku do tych grup pracowników, dla których przepisy szczególne regulują kompleksowo zagadnienia czasu pracy.

Nauczyciele po staremu

Obowiązujące od 23 sierpnia br. przepisy Kodeksu pracy wprowadzające zmiany w czasie pracy nie będą miały żadnego znaczenia dla pracowników podlegających Karcie Nauczyciela. Wynika to z faktu, że przepisy te w sposób kompleksowy regulują zagadnienia czasu pracy tych grup pracowników i nie odwołują się w sprawach nieuregulowanych do przepisów Kodeksu pracy. Dlatego nauczyciele nie będą mogli być zatrudniani np. w ruchomym systemie czasu pracy czy w 12-miesięcznych okresach rozliczeniowych.

Nowe przepisy o czasie pracy dopuszczalne w urzędach

Nowelizacja przepisów o czasie pracy będzie miała znaczenie w pracy zarówno urzędów państwowych, jak i samorządowych. Możliwość uelastycznienia czasu pracy np. do pracowników ZUS, urzędów skarbowych czy urzędników gminnych, powiatowych i wojewódzkich niewątpliwie przyczyni się do większej dostępności urzędów dla obywateli.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne