29.07.2013 Ubezpieczenia

Na jakich zasadach ubezpieczeniom podlega osoba krótkoterminowo zatrudniona w okresie wakacyjnym

Przedsiębiorcy, którzy w celu zastąpienia pracowników przebywających na urlopie poszukują osób do zatrudnienia na krótki okres, powinni zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń. Pozwoli to nie tylko na prawidłowe ustalenie obowiązku ubezpieczeniowego za zatrudnionych, ale też na uzyskanie oszczędności w zakresie składek ZUS.

Firma, która zamierza powierzyć pracę wykonywaną dotychczas przez nieobecnych pracowników, często w pierwszej kolejności proponuje dodatkowe zatrudnienie swoim własnym pracownikom. Pracodawca ma prawo zawrzeć ze swoim pracownikiem odrębną umowę cywilnoprawną, ale czynności wykonywane na jej podstawie muszą znacząco różnić się od obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Nie dochodzi wówczas do obejścia przepisów Kodeksu pracy.

Umowa zlecenia z urlopowanym pracownikiem

Z powierzeniem pracownikowi dodatkowych prac możemy mieć do czynienia nie tylko w okresie, kiedy świadczy on pracę etatową. Dodatkowa umowa cywilnoprawna może zostać zawarta za zgodą stron, również w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownika.

Zobacz e-Poradnik "Zatrudnianie zleceniobiorców" dostępny na www.inforfk.pl

Na potrzeby ubezpieczeń społecznych osoba świadcząca pracę na podstawie stosunku pracy, która jednocześnie realizuje umowę cywilnoprawną (zarówno zlecenia, jak i o dzieło) zawartą z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, a także w ramach której wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy (mimo że zawarła ją z innym podmiotem niż pracodawca), jest traktowana jak pracownik (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej). Od przychodu z umowy zlecenia (również od zawartej z własnym pracownikiem umowy o dzieło) należy pobierać składki na zasadach obowiązujących pracowników, tj. na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe), na ubezpieczenie zdrowotne, a także - pod ustawowymi warunkami - na FP, FGŚP oraz FEP.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne