Porada aktualna na dzień 18-07-2024
06.03.2024 Ubezpieczenia

Jakim ubezpieczeniom podlega emeryt zatrudniony na podstawie umowy o pracę i wykonujący umowę zlecenia w innej firmie

Nasza firma planuje zawarcie od 20 kwietnia 2024 r. umowy zlecenia z emerytem, który dodatkowo jest zatrudniony na umowę o pracę w innym przedsiębiorstwie i tam miesięcznie osiąga minimalne wynagrodzenie. Do jakich ubezpieczeń powinniśmy go zgłosić z tytułu umowy zlecenia?

Emeryt z tytułu umowy zlecenia będzie podlegał tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ z umowy o pracę osiąga miesięcznie co najmniej minimalne wynagrodzenie jednak pod warunkiem, że w ramach umowy zlecenia nie wykonuje pracy na rzecz swojego pracodawcy. Szczegóły w uzasadnieniu.

W przypadku emerytów, którzy oprócz umowy o pracę podejmują w innej firmie dodatkowe zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia), powstanie obowiązku ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia będzie zależało od tego, czy miesięczne wynagrodzenie ze stosunku pracy jest co najmniej równe czy niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie to w 2024 r. wynosi odpowiednio 4242 zł (od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.) oraz 4300 zł (od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.). Należy wskazać, że w tym przypadku nie ma znaczenia posiadanie ustalonego prawa do emerytury bądź renty – zleceniobiorca będący emerytem (rencistą) jest traktowany tak samo jak każdy inny zleceniobiorca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne