12.04.2013 Ubezpieczenia

Liczenie okresu zasiłkowego - 7 najczęstszych błędów popełnianych w praktyce

Pracodawca, aby ustalić prawo do świadczeń chorobowych, musi znać m.in. zasady obliczania okresu zasiłkowego. Konsekwencją nieznajomości przepisów w tym zakresie może być przekroczenie limitu dni należnego świadczenia chorobowego w ramach tzw. okresu zasiłkowego, co powoduje nadpłatę świadczenia, którą pracodawca musi pokryć z własnych środków.

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, zasiłek przysługuje nie dłużej niż przez 270 dni.

Błąd 1. Nieprawidłowy czas trwania okresu zasiłkowego

Częstym błędem jest niewliczanie do okresu zasiłkowego nieprzerwanej niezdolności do pracy, za którą są wypłacane świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby, a także okresy traktowane na równi z tą niezdolnością (art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Do jednego okresu zasiłkowego należy również wliczać nieprzerwane niezdolności do pracy wypłacane z różnych funduszy, np. z ubezpieczenia chorobowego i ubezpieczenia wypadkowego.

UWAGA!

Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby.

PRZYKŁAD

Pracownik w wieku 37 lat był niezdolny do pracy z powodu choroby od 22 sierpnia 2012 r. do 22 stycznia 2013 r. Do pracy wrócił 23 stycznia 2013 r., jednak w tym dniu uległ wypadkowi przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskiego od 23 stycznia do 14 lutego 2013 r. W związku z nieprzerwaną niezdolnością do pracy z powodu choroby od 22 sierpnia 2012 r. do 14 lutego 2013 r. pracownik łącznie wykorzystał 177 dni okresu zasiłkowego. Do tego okresu należy wliczyć okres wynagrodzenia chorobowego wypłaconego ze środków pracodawcy oraz zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne