Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków po przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek ZUS
Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ma znaczący wpływ na prawidłowe obliczanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Po przekroczeniu ustawowego limitu w danym roku kalendarzowym pracownik płaci tylko składkę chorobową. Oznacza to, że do podstawy zasiłkowej przyjmowana jest wyższa kwota wynagrodzenia. Płatnik zasiłków musi znać zasady ustalania wysokości wynagrodzenia uwzględnianego w podstawie zasiłkowej, gdy dojdzie do jej przekroczenia. Zasady te różnią się bowiem w zależności od tego, czy np. w danym miesiącu pracownik był nieobecny w pracy, czy jest to miesiąc przekroczenia 30-krotności albo czy pracownikowi są wypłacane dodatkowe składniki wynagrodzenia, które są uwzględniane (lub nie) w podstawie zasiłkowej. Znajomość tych zasad pozwoli pracodawcy uniknąć ewentualnych korekt dokumentów rozliczeniowych i płacowych.
1. Podstawa wymiaru zasiłków
Podstawę wymiaru zasiłków dla pracowników ustala się z uwzględnieniem ich wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli zatrudnienie pracownika jest krótsze oraz w niektórych innych przypadkach (np. zmiana wymiaru czasu pracy), podstawę wymiaru ustala się po przyjęciu wynagrodzenia wypłaconego za pełne miesiące kalendarzowe (zatrudnienia albo po zmianie wymiaru czasu pracy).
Wynagrodzeniem pracownika dla celów ustalenia podstawy wymiaru zasiłków jest jego miesięczny przychód po potrąceniu kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowanych przez pracownika, z uwzględnieniem rocznego limitu ograniczenia podstawy wymiaru składek.
Jeżeli w okresie poprzedzającym niezdolność do pracy (12 miesięcy lub krótszym) pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru tego zasiłku:
wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty