Jak nowy pracodawca może zmienić zasady wynagradzania przejmowanych pracowników
Przy przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę pracowników obowiązują dotychczasowe warunki wynagradzania. Jest tak niezależnie od tego, czy wynikają one z indywidualnych umów o pracę, regulaminu wynagradzania czy z układu zbiorowego pracy.
Przepisy art. 231 Kodeksu pracy regulują sytuacje, gdy w wyniku różnych zdarzeń prawnych dochodzi do przejścia zakładu pracy lub jego części na inny podmiot. Zasadniczym skutkiem takiego przejścia jest zmiana pracodawcy, która następuje z mocy prawa. Oznacza to, że z datą przejścia zakładu jego nabywca automatycznie wstępuje w prawa i obowiązki dotychczasowego podmiotu, stając się nowym pracodawcą dla przejętych pracowników.
Zmiana treści umowy o pracę
Przejęcie zakładu pracy na warunkach określonych w art. 231 Kodeksu pracy powoduje, że nowy pracodawca staje się stroną stosunku pracy bez zmiany treści umów o pracę przejętych pracowników (por. wyrok SN z 4 lutego 2008 r., I PK 193/07, OSNP 2009/7-8/91). Taki podmiot wstępuje zatem w sytuację prawną dotychczasowego pracodawcy.
W sytuacji gdy nowy pracodawca podejmie decyzję o obniżeniu wynagrodzeń przejętych pracowników, musi im złożyć wypowiedzenia zmieniające dotychczasowe warunki płacy w trybie art. 42 Kodeksu pracy. Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy (art. 23 § 6 Kodeksu pracy). Zasada ta odnosi się do wypowiedzenia zmieniającego, ponieważ w tym zakresie należy stosować odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu definitywnym. Niedopuszczalne jest zatem traktowanie przejścia zakładu pracy jako przyczyny uzasadniającej zmianę wynagrodzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty