Jakie są zasady dokonywania wypowiedzenia zmieniającego?
Warunki zatrudnienia określone w umowie o pracę wiążą zarówno pracodawcę, jak i pracownika. Nie są one jednak niezmienne, ponieważ mogą podlegać różnym modyfikacjom zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść pracownika. Zmiany umowy o pracę mogą być dokonywane w formie aneksu do umowy o pracę (porozumienia zmieniającego) albo wypowiedzenia warunków pracy lub płacy (wypowiedzenia zmieniającego).
Wypowiedzenie zmieniające jest jednostronną czynnością pracodawcy. Pracownik może przyjąć zaproponowane przez pracodawcę warunki i na ich podstawie pracować lub je odrzucić, co prowadzi do rozwiązania umowy o pracę.
Pracownik zwrócił się o podwyżkę wynagrodzenia o 20%. Poinformował mnie, że jeśli nie podpiszemy z nim aneksu do umowy o pracę w tym zakresie, złoży wypowiedzenie zmieniające. Czy pracownik może to zrobić?
Pracownik nie może sam wypowiedzieć warunków pracy i płacy. Wypowiedzenie zmieniające jest sposobem zmiany warunków umowy o pracę, z której może skorzystać wyłącznie pracodawca. Pracownik chcący zmienić swoje warunki pracy lub płacy może jedynie podjąć próbę negocjacji z Państwem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się