13.04.2005 Kadry i płace

Kiedy pracownikowi za okres nieświadczenia pracy należy się wynagrodzenie?

Pracodawca w określonych przypadkach ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy. Jednakże rozliczanie się z pracownikami za dni, za które mimo nieświadczenia pracy zachowują prawo do wynagrodzenia, sprawia wiele problemów.

Pracownicy mają prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia między innymi w związku z przeprowadzaniem przewidzianych przepisami obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych, oddawaniem oraz przeprowadzaniem przez pracownika - krwiodawcę zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie są one wykonywane w czasie wolnym od pracy, uczestniczeniem pracownika będącego ratownikiem GOPR w akcji ratowniczej i wykorzystywaniem przez niego czasu wypoczynku koniecznego po jej zakończeniu czy wykorzystywaniem przez pracownika tzw. urlopu okolicznościowego.
Z zachowaniem prawa do wynagrodzenia mamy do czynienia także podczas przestoju niezawinionego przez pracownika albo wykorzystywania przez pracownika dni wolnych na opiekę nad dzieckiem do lat 14. Obowiązek wypłaty wynagrodzenia za czas, w którym pracownik nie świadczył pracy, powstaje również w razie przywrócenia pracownika do pracy.
Ile płatnych dni zwolnienia od pracy w danym roku przysługuje pracownikowi, który oddaje krew w stacji krwiodawstwa? Czy pracownik może oddawać krew częściej, niż wskazuje limit i czy trzeba mu wtedy zapłacić za czas zwolnienia od pracy?
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne