Jakie są obowiązki pracodawcy związane z przywróceniem pracownika do pracy?

Jeżeli pracodawca wadliwie lub w sposób nieuzasadniony rozwiąże umowę o pracę, pracownik może odwołać się do sądu pracy. W takim przypadku może on dochodzić m.in. przywrócenia do pracy. Często pracodawca ma wątpliwości, jakie obowiązki spoczywają na nim w związku z wykonywaniem prawomocnego wyroku sądu pracy o przywróceniu do pracy.

O przywrócenie do pracy mogą ubiegać się pracownicy, którym wypowiedziano wadliwie umowę o pracę na czas nieokreślony oraz z którymi rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Nasz były pracownik wyrokiem sądu został przywrócony do pracy. Wyrok został wydany 8 grudnia 2004 r. Jaki termin ma pracownik na zgłoszenie zamiaru powrotu do pracy? Czy termin ten jest liczony od wydania przez sąd wyroku?
Pracownik ma 7 dni na zgłoszenie gotowości niezwłocznego podjęcia pracy. Termin ten liczy się od dnia uprawomocnienia się wyroku sądu I instancji przywracającego go do pracy, jeżeli pracodawca nie wniesie apelacji od wyroku. Wyrok staje się bowiem prawomocny z upływem terminów do wniesienia apelacji. Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne