29.10.2004 Kadry i płace

Jak prawidłowo ustalić rozkład czasu pracy przy pracy zmianowej?

Pracodawca ustalając harmonogram czasu pracy bierze pod uwagę przede wszystkim konieczność zapewnienia prawidłowego toku pracy zakładu, ale powinien także pamiętać o zagwarantowaniu pracownikowi możliwości zaplanowania czasu wolnego.

Rozkład czasu pracy określa harmonogram pracy - grafik. Grafik powinien obejmować cały okres rozliczeniowy i powinien zostać udostępniony pracownikom przed rozpoczęciem tego okresu.
Czy układając harmonogram czasu pracy można zaplanować pracę poniżej wymiaru czasu pracy dla danego okresu rozliczeniowego?
Pracownik powinien pracować zgodnie z umową o pracę, co oznacza, że jeżeli jest zatrudniony na pełny etat, to w grafiku powinien mieć zaplanowaną pracę zgodnie z wymiarem czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Jeżeli tak się nie stanie, pracodawca powinien za brakujące godziny zapłacić pracownikowi wynagrodzenie przestojowe. Na przykład przy miesięcznym okresie rozliczeniowym w listopadzie 2004 r. pracownik powinien mieć zaplanowaną pracę w wymiarze 160 godzin. W miesiącu tym występują bowiem dwa święta, które przypadają w innym dniu niż niedziela - 1 i 11 listopada, a więc wymiar czasu pracy w listopadzie zostaje obniżony do 160 godzin. W przypadku zaplanowania pracy poniżej wymiaru pracodawca powinien za brakujące do pełnego etatu godziny zapłacić pracownikowi wynagrodzenie przestojowe.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne