Jak przygotować się do zmian 2025 w prawie pracy i ZUS
W 2025 r. wejdą w życie zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą wprowadzenia nowego dnia wolnego, tj. 24 grudnia (Wigilia Bożego Narodzenia), oraz uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dla pracowników będących rodzicami wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po porodzie. Ponadto zmieniono zasady dotyczące składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i podwyższono minimalne wynagrodzenie za pracę.
Poniżej przedstawiamy wykaz najważniejszych zmian dotyczących prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, które zostały uchwalone do dnia opublikowania niniejszego poradnika.
I. Prawo pracy
Zmiany od 25 września i 25 grudnia 2024 r.
1. Ochrona sygnalistów
1.1. Na czym polegają zmiany
Przepisy ustawy o ochronie sygnalistów dotyczą pracodawców zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego, którzy zatrudniają co najmniej 50 osób. Określenie progu zatrudnienia, który decyduje o konieczności wdrożenia ustawy o ochronie sygnalistów, będzie następowało na dzień 1 stycznia i 1 lipca danego roku.
Celem ustawy o ochronie sygnalistów jest wprowadzenie regulacji prawnych, dzięki którym osoby mające wiedzę o nieprawidłowościach i nadużyciach prawa lub będące ich świadkami będą o tym informowały chętniej niż do tej pory. Ma to zwiększyć wykrywalność przestępstw, zaniedbań i przypadków niegospodarności. Naruszenia prawa objęte zgłoszeniami sygnalistów dotyczą:
– korupcji,
– zamówień publicznych,
– usług, produktów i rynków finansowych,
– przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
– bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami,
– bezpieczeństwa transportu,
– ochrony środowiska,
– ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego,
– bezpieczeństwa żywności i pasz,
– zdrowia i dobrostanu zwierząt,
– zdrowia publicznego,
– ochrony konsumentów,
– ochrony prywatności i danych osobowych,
– bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych,
– interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty