Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.575.2024.2.ESZ
Uznanie sprzedaży zabudowanych działek za transakcję opodatkowaną bez uwzględnienia zwolnienia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży zabudowanych działek nr 1i 2 z uwzględnieniem zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Uzupełnili go Państwo pismem z 23 sierpnia 2024 r. ( wpływ 26 sierpnia 2024 r.) oraz pismem z dnia 3 października ( wpływ 14 października 2024 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółdzielnia jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości uregulowanej w KW nr (…), stanowiącej działki ew. nr 2 o pow. 0,0212 ha i nr 1 o pow. 0,0284 ha obie w obrębie (…), zlokalizowanej w (…), w (…), przy ul. (…). Obecnie właścicielem gruntu jest m.(…) (wcześniej - przed komunalizacją - Skarb Państwa).
Ww. nieruchomość oddana została w użytkowanie wieczyste Spółdzielni na podstawie umowy zatwierdzonej aktem notarialnym Rep. (…) z dnia 19 września 1969 r., do dnia 19 września 2068 r. Cel użytkowania wieczystego określony został zgodnie z przeznaczeniem nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, tj. pod budowę osiedla mieszkaniowego. Działki ew. nr 1 i 2 stanowią jedynie niewielki fragment gruntu objętego ww. umową notarialną.
Spółdzielnia jest zatem użytkownikiem wieczystym wyżej wskazanej nieruchomości oraz właścicielem posadowionych na niej budynków.
Na podstawie umowy z dnia 11 kwietnia 1983 r., działka ewidencyjna nr 1 oddana została przez Spółdzielnię w dzierżawę na rzecz osób fizycznych, w celu budowy i użytkowania pawilonu produkcyjno-usługowego. Dzierżawcy wznieśli na działce, z własnych środków dwa budynki niemieszkalne, tj. budynek usługowo-produkcyjny (branża ślusarstwo precyzyjne) oraz garaż. Powołane budynki nie stanowią samowoli budowlanej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty