12.08.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.536.2024.2.MKA

Umorzenie części kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na remont domu - zaniechanie poboru podatku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe w części dotyczącej możliwości skorzystania z zaniechania poboru podatku od kwoty umorzonego zobowiązania odpowiadającej kwocie kredytu, która została wydatkowana na odwodnienie budynku, wymianę części stolarki okiennej, komin zewnętrzny i nieprawidłowe w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 24 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy umorzenia części kredytu mieszkaniowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 lipca 2024 r. (wpływ 18 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

25 września 2008 r. zawarli Państwo z bankiem - ówczesny A Bank - Umowę kredytu na cele mieszkaniowe – na kwotę (…) zł, denominowaną w walucie CHF, na okres 300 miesięcy: od 25 września 2008 r. do 12 września 2033 r. Zapis w Umowie: „kredyt przeznaczony jest na cel: remont nieruchomości położonej w (…).”

Kwota w całości została wykorzystana na remont budynku - wg załączonego do wniosku kredytowego kosztorysu (odwodnienie budynku, wymiana części stolarki okiennej, utwardzenie nawierzchni na podjeździe i położenie kostki brukowej, część ogrodzenia, komin zewnętrzny). Wykonane prace zostały zweryfikowane przez inspektora z banku.

Obecnie zastanawiają się Państwo nad możliwością podpisania Ugody z bankiem, w której - w Aneksie do Umowy bank proponuje przewalutowanie kredytu na PLN i równocześnie umorzenie pewnej części zadłużenia w zakresie kwoty kapitału (w tym skapitalizowanych odsetek). Powstaje pytanie, czy należy zapłacić od umorzonej kwoty podatek. W świetle powołanego wyżej aktu prawnego - po spełnieniu dwóch warunków:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne