Interpretacja indywidualna z dnia 16 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.371.2024.2.AKU
Opodatkowanie rent dziecięcych otrzymywanych ze Szwajcarii przez małoletnie dzieci oraz możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania z tytułu ulgi dla rodzin 4+.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 8 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania rent dziecięcych otrzymywanych ze Szwajcarii przez Pani małoletnie dzieci oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania z tytułu ulgi dla rodzin 4+. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 czerwca 2024 r. (data wpływu 13 czerwca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani matką czwórki dzieci, które obecnie mają odpowiednio 19 lat, 7 lat, 6 lat i 3 lata. 19-letni syn uczy się w szkole ponadpodstawowej, 7-letnia córka uczy się w szkole podstawowej, 6-letni syn chodzi do przedszkola i 3-letnia córka chodzi do przedszkola. Jest Pani obywatelką Polski i wraz z mężem (ojcem dzieci) i z dziećmi mieszkacie w Polsce, więc podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, w Polsce. Pani pracuje w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony (i z tego tytułu osiąga dochód).
Ojciec dzieci – obywatel Portugalii – w 2016 r. nabył prawo do renty inwalidzkiej przyznanej przez właściwy organ w Szwajcarii za niezdolność do pracy w 53%. Ojciec dzieci mieszkał i pracował w Szwajcarii i tam płacił podatki. Uległ na terytorium Szwajcarii poważnemu wypadkowi w pracy i z tego tytułu została przyznana mu ww. renta. W 2018 r. ojciec dzieci zamieszkał na stałe w Polsce. Kiedy ojciec dzieci nabył prawo do wspomnianej renty, wasze wspólne dzieci nabyły również prawo do renty dziecięcej wypłacanej z renty ojca. W Szwajcarii świadczenie to nazywa się Kinderrente i wypłacane jest na dzieci do ukończenia 18 roku życia. Jeśli dziecko nadal się uczy, świadczenie może być kontynuowane najpóźniej do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Właściwa instytucja szwajcarska weryfikuje fakt, czy dane dziecko, na które zostało przyznane świadczenie żyje oraz czy się uczy, poprzez cykliczne przesyłanie odpowiedniego formularza, który po wypełnieniu przez matkę dzieci poświadczany jest przez polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych i odsyłany do tej instytucji najpóźniej w terminie do 90 dni od dnia otrzymania. W przypadku najstarszego syna, który obecnie ma 19 lat, wysyłane jest także zaświadczenie o kontynuacji nauki wydane przez szkołę, do której uczęszcza.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty