Interpretacja indywidualna z dnia 2 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.301.2024.1.ENB
Sposób opodatkowania pracy najemnej wykonywanej w Polsce dla zagranicznego pracodawcy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej w Polsce dla zagranicznego pracodawcy. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od września 2022 r. jest Pani zatrudniona na umowę o pracę w A mającej siedzibę w B. Niemiecki pracodawca nie ma siedziby ani przedstawicielstwa w Polsce. W związku z tym w 2022 r. zawarł z Panią umowę o przejęciu obowiązków płatnika składek, która jest integralną częścią umowy o pracę. Pracodawca, każdego miesiąca, pobiera i odprowadza podatek dochodowy od wynagrodzenia w Niemczech. Składki na ubezpieczenia opłaca Pani samodzielnie do ZUS w Polsce. Pracę wykonuje Pani w pełni zdalnie z Polski, gdzie Pani mieszka i posiada ośrodek interesów życiowych. Jest Pani polskim rezydentem podatkowym. W związku z tym, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską a Niemcami, uzależnia miejsce opodatkowania od kraju, w którym praca jest faktycznie wykonywana bez względu na miejsce siedziby pracodawcy, również zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 1 ustawy PIT, to samodzielnie wpłaca Pani zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.
Jako polski rezydent podatkowy, który wykonuje pracę zdalną na terenie RP dla niemieckiego pracodawcy, uzyskane w ten sposób wynagrodzenie opodatkowuje Pani w Polsce i tym samym corocznie dokonuje Pani rozliczenia podatkowego w Polsce w zeznaniu PIT-36. W zeznaniu wykazuje Pani dochód, od którego ustala wartość należnego podatku nie uwzględniając podatku zapłaconego w Niemczech. Pracodawca niemiecki od całości wypłaconego wynagrodzenia także odprowadza podatek dochodowy w Niemczech. Metoda unikania podwójnego opodatkowania nie znajdzie zastosowania, ponieważ tego rodzaju dochód podlega wyłącznie polskiemu podatkowi dochodowemu, stąd pracodawca nie powinien od wynagrodzenia potrącać podatku dochodowego i odprowadzać w Niemczech.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty