Interpretacja indywidualna z dnia 21 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.176.2024.2.GG
Obowiązki płatnika w zakresie przychodu w związku z uczestnictwem pracowników w systemie kafeteryjnym.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z uczestnictwem Państwa pracowników w programie kafeteryjnym. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 maja 2024 r. (data wpływu 14 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
... (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest oddziałem francuskiej spółki, która wchodzi w skład (...) (również jako: „Grupa”). Działalność Grupy opiera się m.in. na (...).
Spółka zatrudnia w Polsce pracowników w oparciu o umowy o pracę na zasadach przewidzianych w polskich przepisach prawa pracy (dalej jako: „Pracownicy”).
Spółka, w celu zwiększenia motywacji i atrakcyjności wynagrodzenia oraz zwiększenia przywiązania do firmy zatrudnionych Pracowników, postanowiła wprowadzić tzw. Program kafeteryjny (dalej jako: „Program kafeteryjny”), poprzez który Pracownicy otrzymują punkty o określonej wartości uprawniające ich do zakupu określonych towarów bądź skorzystania z usług oferowanych na specjalnej platformie (dalej jako: „Platforma kafeteryjna”), do której dostęp ma każdy Pracownik Spółki.
Wnioskodawca zawarł umowę z zewnętrznym dostawcą ...Spółka Akcyjna (dalej jako: „Dostawca platformy kafeteryjnej”) na świadczenie usługi zapewniającej Spółce oraz Jej Pracownikom dostęp do platformy kafeteryjnej oraz uprawnienie do nabywania lub zamawiania świadczeń, bonów lub pakietów abonamentowych.
W ramach Programu kafeteryjnego Pracownik otrzymuje co miesiąc określoną ilość punktów na swoje indywidualne konto na Platformie kafeteryjnej. Punkty te w chwili przyznania posiadają określoną wartość wymierną, tj. zgodnie z regulaminem Programu kafeteryjnego stanowią ekwiwalent wartości pieniężnych - każdy jeden punkt odpowiada 1 PLN. Pracownicy już od momentu przyznania punktów mogą je wymienić na szereg towarów lub usług oferowanych przez Platformę kafeteryjną, na której znajduje się informacja o przyznanych od Spółki punktach, całkowitej wartości zgromadzonych punktów oraz ofercie towarów i usług, które można za te punkty nabyć. Pracownicy mogą wymieniać zebrane punkty na określone towary lub usługi aż do wyczerpania puli zebranych punktów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty