21.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.176.2024.2.GG

Obowiązki płatnika w zakresie przychodu w związku z uczestnictwem pracowników w systemie kafeteryjnym.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z uczestnictwem Państwa pracowników w programie kafeteryjnym. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 maja 2024 r. (data wpływu 14 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

... (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest oddziałem francuskiej spółki, która wchodzi w skład (...) (również jako: „Grupa”). Działalność Grupy opiera się m.in. na (...).

Spółka zatrudnia w Polsce pracowników w oparciu o umowy o pracę na zasadach przewidzianych w polskich przepisach prawa pracy (dalej jako: „Pracownicy”).

Spółka, w celu zwiększenia motywacji i atrakcyjności wynagrodzenia oraz zwiększenia przywiązania do firmy zatrudnionych Pracowników, postanowiła wprowadzić tzw. Program kafeteryjny (dalej jako: „Program kafeteryjny”), poprzez który Pracownicy otrzymują punkty o określonej wartości uprawniające ich do zakupu określonych towarów bądź skorzystania z usług oferowanych na specjalnej platformie (dalej jako: „Platforma kafeteryjna”), do której dostęp ma każdy Pracownik Spółki.

Wnioskodawca zawarł umowę z zewnętrznym dostawcą ...Spółka Akcyjna (dalej jako: „Dostawca platformy kafeteryjnej”) na świadczenie usługi zapewniającej Spółce oraz Jej Pracownikom dostęp do platformy kafeteryjnej oraz uprawnienie do nabywania lub zamawiania świadczeń, bonów lub pakietów abonamentowych.

W ramach Programu kafeteryjnego Pracownik otrzymuje co miesiąc określoną ilość punktów na swoje indywidualne konto na Platformie kafeteryjnej. Punkty te w chwili przyznania posiadają określoną wartość wymierną, tj. zgodnie z regulaminem Programu kafeteryjnego stanowią ekwiwalent wartości pieniężnych - każdy jeden punkt odpowiada 1 PLN. Pracownicy już od momentu przyznania punktów mogą je wymienić na szereg towarów lub usług oferowanych przez Platformę kafeteryjną, na której znajduje się informacja o przyznanych od Spółki punktach, całkowitej wartości zgromadzonych punktów oraz ofercie towarów i usług, które można za te punkty nabyć. Pracownicy mogą wymieniać zebrane punkty na określone towary lub usługi aż do wyczerpania puli zebranych punktów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne