07.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.290.2024.1.JK3

Obowiązki płatnika z tytułu przekazania krzesła pracownikowi będącemu na pracy zdalnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika z tytułu przekazania krzesła pracownikowi będącemu na pracy zdalnej.

Opis stanu faktycznego

Państwo jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: „Spółka”). Spółka pełni również funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w rozumieniu art. 31 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: „ustawa o PIT” w związku z zatrudnianiem pracowników.

Zgodnie z obowiązującym w Spółce Regulaminem pracy zdalnej – całkowitej, hybrydowej i okazjonalnej, Państwa pracownicy mogą świadczyć pracę na zasadach ogólnych w całości w miejscu pracy określonym w umowie o pracę, jako pracę łączącą pracę w niektóre dni tygodnia w miejscu pracy wynikającym z umowy o pracę z pracą zdalną świadczoną w pozostałych dniach tygodnia oraz wyłącznie jako praca zdalna całkowita, w tym w oparciu o umowę o pracę zdalną. Stosowanie do ww. regulaminu przy wykonywaniu pracy zdalnej pracownik korzysta ze sprzętu powierzonego przez Spółkę w postaci komputera (laptop/desktop wraz z przewodami zasilającymi oraz uzupełniająco monitor, klawiatura, mysz, przewody sygnałowe do monitora – w zależności od stanowiska) oraz telefonu komórkowego (o ile przysługuje na danym stanowisku pracy).

Jednocześnie ww. regulamin stanowi, że nie mają Państwo obowiązku zapewnienia pracownikowi innego sprzętu, materiałów i narzędzi pracy, w szczególności takich jak: drukarka, skaner, modem Wi-Fi, router, biurko, krzesło, oświetlenie, papier biurowy, zestaw słuchawkowy, głośniki do komputera. Jednakże na podstawie podjętej przez Spółkę decyzji w oparciu o politykę korporacyjną, fakultatywnie umożliwiają Państwo zainteresowanym pracownikom zamówienie krzesła do pracy przy komputerze spełniającego wymogi BHP u wskazanego przez Państwo dostawcy. Pracownik zamawia krzesło na Państwa koszt, które jest bezpośrednio dostarczane do miejsca wykonywania pracy zdalnej. Płatność za zamówione krzesło następuje z rachunku bankowego Spółki do dostawcy na podstawie faktury wystawionej przez dostawcę na Spółkę. Pracownik nie musi zwracać krzesła w momencie rozwiązania z nim stosunku pracy. Obecnie traktują Państwo przekazanie krzesła jako świadczenie w naturze stanowiące przychód ze stosunku pracy stosowanie do art. 12 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nalicza zaliczki na podatek z tego tytułu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne