Interpretacja indywidualna z dnia 5 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.20.2024.1.DB
Skutki podatkowe objęcia udziałów w spółce za wkład pieniężny.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 22 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pani A. A (dalej: Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych w rozumieniu art. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.; dalej: Ustawa o PIT), posiadającym miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Wnioskodawca jest wspólnikiem X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: X lub Spółka). X posiada obecnie dwóch wspólników (dalej: Wspólnicy) będących osobami fizycznymi i podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: PIT). Zgodnie z umową Spółki Wspólnicy posiadają następujące udziały:
1)Pan B. A posiada (...) udziały o łącznej wartości nominalnej (...) PLN,
2)Pani A. A posiada (...) udziały o łącznej wartości nominalnej (...) PLN.
X jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm), posiadającym siedzibę w Polsce oraz podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
X jest jedynym wspólnikiem spółki Y Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Y), będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych posiadającym siedzibę w Polsce oraz podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce według Ustawy o CIT. X planuje skorzystać z instytucji przewidzianej w art. 199 § 3 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm.; dalej: KSH), tj. dobrowolnego umorzenia wszystkich posiadanych w Y udziałów bez wynagrodzenia. Spółka zgodnie z wymogiem określonym w art. 199 § 3 KSH wyrazi zgodę na to, aby umorzenie należących do niej udziałów nastąpiło bez wynagrodzenia. Umowa Y zawiera zapis o dopuszczalności umorzenia udziałów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty