02.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1064.2023.1.MN

Obowiązki płatnika z tytułu wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie Państwa obowiązków jako płatnika z tytułu opodatkowania wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika z tytułu wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W dniu (…) 2018 r. rozwiązali Państwo z pracownikiem, Panem Z. T., umowę o pracę w trybie art. 30 § 1 pkt 3 w związku z art. 52 § 1 ust. 1 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1974 r. nr 24, poz. 141 ze zm.), tj. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.

Pracownik wystąpił do Sądu Pracy z roszczeniem o stwierdzenie niezasadnego zastosowania wobec niego tzw. dyscyplinarki i przywrócenie na dotychczasowe stanowisko pracy oraz zasądzenie wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy po zwolnieniu.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu I instancji ustalono, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę zostało dokonane niezgodnie z prawem.

Pracownik wyrokiem Sądu Rejonowego dla (…) Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, sygn. (…) został przywrócony do pracy na dotychczasowych warunkach pracy i płacy pod warunkiem podjęcia pracy w terminie 7 dni. Zasądzono również kwotę utraconego wynagrodzenia.

Od tego orzeczenia pracodawca wniósł apelację do Sądu Okręgowego (…), sygn. (…). Sąd II instancji utrzymał orzeczenie wydane w I instancji i orzekł uzupełniająco o wynagrodzeniu za pracę.

Naruszyli Państwo przepisy o rozwiązywaniu umów w tym trybie i zgodnie z żądaniem przywrócili Państwo pracownika do pracy na podstawie art. 56 § 1 Kodeksu pracy oraz wypłacili zasądzone wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, w tym trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia pracownika na podstawie art. 57 § 1 Kodeksu pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne